sâmbătă, 27 iunie 2026

Detalii


      Din putinii ca reusesc sa se trezeasca cu adevarat, pentru ca spiritualitatea a devenit un trend, multi se confrunta cu efectul advers al societatii din jur.Pentru cei ce incep sa se ,,trezeasca" sau au facut-o deja viata asa cum este ea proiectata in societate devine aproape un cosmar.Oamenii din jurul unui trezit nu mai au acelasi sens.Relatii interumane care pana atunci erau ceva simplu si normal nu mai sunt la fel.Pentru cel ce vede dincolo de masti,imagini si cuvinte viata in sine devine un efort constant,un efort psihic.Intelegerea, intuitia si sau intelepciunea vin cu timpul si din acest motiv ,,trezirea" in sine este un proces lent si nu intodeauna usor.Greu este cand acest fenomen incepe sa loveasca in punctele cele mai sensibile...familie si cei dragi.Tot raul spre bine..pentru ca acest proces va elimina din tine si din jurul tau tot ce nu te lasa sa evoluezi.Chiar de este dureros in timp vei invata ca durerea in aceste cazuri este defapt un rezultat al lantului care te lega si care acum se rupe.Nu spun ca poti inlatura partea umana...asta nu o vei putea face niciodata pentru ca este natura noastra aici insa, vei intelege ca durerea unei rupturi nu este decat ceva ce face parte din acelasi program vechi care te-a controlat.
    Trezirea in sine poate insemna sa pierzi ...relatii,prietenii,s.a.m.d.Odata inceput acest proces este ireversibil,insa ca forma umana vei anula unele slabiciuni care insa pot fi inlocuite cu altele.Sistemul in care traim face ca totul sa fie complicat...pentru ca si cei care l-au gandit nu sunt prosti.Exista un mare val de informatii noi care iti pot inunda constiinta si care te pot coplesi atat psihic cat si emotional.Din aces val doar putine informatii sunt reale si de incredere...va trebui sa inveti sa filtrezi.Cel mai bun filtru este format din intuitie,simț,suflet...Va trebui sa inveti sa faci diferenta dintre vocile din tine,ego sau constiinta,corp si suflet.Dar vei invata ca intodeauna sa pui un semn de intrebare pentru ca in sine ,,trezirea" te-a facut sa intelegi ca realitatea nu este doar cea ce vezi si auzi.In timp vei intelege lucruri care iti vor schimba total perceptia asupra vietii si existentei.Unul dintre ele care este un catalizator pentru toate celelalte este adevarul sentimentelor.Partea umana a fost invatata ca sentimentele umane sunt un proces si ceva necesar...insa nu este adevarat decat pe jumatate Am fost invatati sa alergam dupa sentimente,impliniri...dar niciodata nu ne-a fost spus care sunt acestea cu adevarat.Iubirea si fericirea au fost capcanele cu care aceasta societate ne-a tinut pe loc.Teama si superficialitatea sunt si ele parte din acest program.Cum am mai spus programul sau matrixul, in care traim nu poate fi decat inteles si nu eliminat.Poti sa nu te mai supui ,sa alegi sa nu mai faci parte din el.In limba romana avem doua cuvinte care sa exprime clar sentimentele fata de cei din jur...iubire sau dragoste.(din cate stiu limba romana fiind singura care are acesta categorisire ca etimologie ,ca cuvant,in lume...de ce?...ehh asta e o alta poveste).Vei intelege ca dragostea este ceva fara de care fiinta nu va mai putea privi in jur...iar iubirea ...acea iubire scrisa de poeti si transmisa oral defapt nu e decat o fantasma care te-a tinut legat intr-un ciclu controlat.Este un adevar dureros,si poate care supara pe multi care nu reusesc sa inteleaga.Insa cu timpul cine vrea sa inteleaga o va face.Nu pot spune decat un fapt....ca om in aceasta dimensiune,acest 3D ,corpul care il folosim nu poate permite adevarata iubire.Incercati doar sa va imaginati iubirea adevarata din punct de vedere spiritual...e oarecum greu sau poate imposibil dar incercati ...Dupa parerea mea iubirea nu este un sentiment pentru ceva unic...ci este universal ,si cand spunem iubire ne(ar trebui sa ne) referim la tot ce este viata...la tot ce exista...Si aici apare blocajul ..nu mai poti spune ca iubesti...intr-o lume plina de ura si haos ca a noastra a spune ca iubesti...devine ....va las pe voi sa simtiti...Dragostea ramane ...pentru tot ce e in jurul tau,insa iubirea nu mai poate avea acelasi sens ..pentru ca creierul uman nu poate trece peste anumite limite .Incercati sa va imaginati iubirea divina...iubirea care nu e directionata,ci este pentru tot si toate...in forma umana nu suntem capabili sa simtim acest lucru ...pentru ca exista prea mult rau in lume si ar fi distructiv pentru forma noastra materiala.Cum am spus mai sus...trebuie sa inveti sa filtrezi...pentru ca altfel ..e complicat si riscant.Despre teama si superficialitate am mai vorbit si chiar si in randurile de mai sus o gasiti,asta daca cuvintele au avut sensul dorit.

    ,,Trezirea"este un proces greu pentru toti,uneori foarte greu si nu se face in scurt timp.Nu va face diferenta intre suflete stelare ,pamantene sau cum vreti sa le categorisiti.Toti am fost victemele aceluiasi program si nu e usor sa inoti contra curentului.Este necesar insa...civilizatia umana a ajuns in pragul autodistrugerii.Suntem la marginea prapastiei si avem doar doua cai.Sper din tot sufletul ca umanitatea sa faca alegerea cea buna.

    In final ca concluzie trezirea in sine este dureroasa(din punct de vedere uman) insa revelatoare din punct de vedere spiritual.Este poate unul din acele fenomene la care se poate spune cu adevarat..,,tot raul spre bine,,

 P.S. - nu uitati sa fiti recunoscatori pentru tot ce aveti ..treziti sau nu recunostinta este intr-un fel o moneda de schimb...daca nu o ai...nu primesti.

,,Din lumina, cu dragoste si recunostinta pentru echilibru"
(Na Sha'el, Varen'tai el Sol'kar)

Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds 

joi, 26 martie 2026

intre intuneric si lumina (II)

     In zilele noastre spiritualitatea a devenit un trend,o forma de castig,si dupa cate vad chiar si o forma de publicitate.As sfatui la mare atentie cui se ofera posibilitatea de a te ,,atinge"sau mai corect spus la cine lasi sa iti atinga sufletul.Totul costa in acest 3D cum spunea cineva....si real este adevarat...pentru ca daca nu platesti financiar poti plati fizic...si uneori si financiar si fizic, cu energie ,suferinta sau alte probleme de genul.Nici un ghid real nu vei gasi pe platforme de socializare ,sau internet..Cautand acolo nu vei afla decat consum,energie negativa sau mai rau si nu vei face decat sa iti consumi timpul si sa iti intarzii adevarul.Constiinta se descopera singura daca asta iti doresti,intelegerea vine odata cu ea.Nu este un drum usor ,poate chiar deloc insa fiecare are drumul si ritmul lui.Nu poti accelera acest ritm,nu-l poti grabi ,nu poti sari peste etape...nu exista scurtaturi.Religia si dogmele nu te vor ajuta atata timp cat nu intelegi ca divinitatea este in tine,iar suferinta si neintelegerea de azi sunt doar barierele ce ti le impui sau iti sunt impuse de societatea ce te vrea controlat.Sa iti invingi propiul ego,instinctele naturale ,umane si poate animalice nu este un drum sau o cale usoara.Cine incearca stie  prea bine.Nici eu nu l-am invins ca sa spun asa in totalitate insa l-am integrat.Integrarea lui nu inseamna lipsa lui,ci intelegerea necesitatii lui si acceptarea prezentei lui fara al mai lasa sa controleze.Are rostul lui in societatea actuala insa necontrolat ..nu red ca e necesar sa detaliez,se vede prea bine in lume.

    Pe pamant a existat intodeauna o lupta intre intuneric si lumina.Oriunde exista viata intodeauna va fi asa.exista locuri unde una din parti a invins...dar asta este alta poveste.Aceasta lupta nu este una fizica cum vedem acum in societatea pamanteana...ci mai degraba una de constientizare, de frecventa...gandire.Ma uimeste faptul ca desi este demonstrat chiar si stiintific ,trecand peste faptul ca exista scrieri antice ce o spun,nu se intelege ca defapt gandul nostru, mentalul in sine influenteaza fizicul.Creierul uman emana unde cerebrale la o anumita frecventa in functie de trairi sau simturi...cu alte cuvinte negativul creaza negativ si pozitivul pozitiv.Atata timp cat o persoana gandeste negativ,totul in jurul ei va fi negativ.De acea spun ca schimbarea vine din noi ,din fiecare individ in parte.Unii ar argumenta cu fenomenul placebo...si pro si contra...si nu ar face decat sa imi dea dreptate.Sau facut experimente....care au dovedit acest fapt.Paradoxul EPR...doua particule odata interactionate si separate la distante mari raman corelate instantaneu iar supunerea unei la anumite situatii si stari se tansmite si in cealalalta indiferent de distanta.Efectul ADN fantoma spune ca adn-ul prelevat si supus unor anumite conditii pastreaza amprenta enegetica ....Sunt multe lucruri ce nu se spun...Masaru Emoto...desi experimentul este documentat atat scris cat si video nu se recunoaste stiintific ca gandul pozitiv sau negativ influenteaza apa...si corpul uman este mai mult de 50% apa(.probabil nu se vrea inteles)

    Gandul creeaza,si tot el distruge..gandul este creat in mare parte de ego,insa daca intelegi asta sau o constientizezi vei intelege cand sa il lasi sau cand sa il opresti.Totul in acest plan fizic este interconectat...de la cea mai mica particula pana la cel mai mare forma de viata.Deci cea ce faci si ce esti astazi nu te influenteaza doar pe tine cititorule ci un intreg univers.

                                                                        -Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds 


marți, 24 martie 2026

intre intuneric si lumina (I)

    Priveam in urma cu cateva zile un preot are predica sau incerca sa predice live pe internet.Era teolog si preot insa nu el ma atras,ci reactia lumii.In cele mai multe cazuri am vazut oameni ce nu gandesc,ce nu cauta ce au nevoie ..si doar iau totul ca atare,gratuit ,fara macar sa inteleaga.

   
   Postarea ce urmeaza poate va zdruncina credinta unora, insa problema este doar a lor.Raspunsurile la intrebarile ce se vor naste in anumite persoane se vor gasi ,insa depinde de fiecare cum le cauta.


    Nu sunt credincios,nu ortodox, nu catolic sau orice ramura a acestei ...ideeologii.Nu cred in cuvinte ci cred in intelegere,constiinta,simturi.La o varsta destul de frageda am citit biblia .Sincer la prima citire(nu a fost singura data) tot ce am vazut a fost o carte cu sfaturi de viata,in oarecare masura destul de actuale insa pe masura ce am mai mai citit am inceput sa vad ceva ce nu era ok.Nu am gasit raspunsuri la existenta noastra ,ba chiar am gasit altele care m-au pus pe ganduri.Asa au aparut ideile care vor pune intrebari :

-daca a fost Adam si Eva ,si au avut initial doi fii...sau chiar mai multi...fice ...cum sa produs inmultirea populatiei si ...care din ei a fost chinez...sau de culoare...sau mongoloid....?

    In cursul istoriei trecute in biblie lipsesc multe detalii pe care stiinta lea dovedit dar sa continuam...Cele zece porunci sunt un lucru bun in fapt daca sunt intelese insa  ce nu am inteles este de ce cea ce spun ele este incalcat cu indiferenta....

-sa nu te inclini la clip cioplit...si totusi toate bisericile au astfel de chipuri cioplite

    Daca ar fi sa ma intreb de ce cei alesi si peregrinarile lor ma intreb de ce au lasat in urma doar moarte si distrugere:

-in Egipt nu au fost acceptati insa in razbunare(nu cred ca o pot numi altfel) populatia egiptului a suferit foamete ciume moarte si multe altele....intrebarea este o divinitate ce este a tot puternica de ce trebuie sa ucida noi nascuti...suflete nevinovate...pentru a  se face mai vizibila...nu cred ca e corect si nici normal.

Intrebari sunt multe:

de ce temerea de Babilon,de ce Sodoma si Gomora,..de ce marele pototp...de ce a trebuit distrugerea sa fie folosita ca arma de convingere...si numai atunci ci si in restul povestirilor ....un popor ales...necesitatea unei neimplicari in acest popor al altor gene ,adn...puritate genetica....ceva asemanator cu ce se incerca in al doilea razboi mondial...doar intreb....

-Isus...ca propiul fiu a fost lasat sa moara...pentru un motiv as spune...dar totusi tu cititorule ti-ai lasa propiul copil sa moara de mainile celor ce nu vor sa inteleaga o realitate...de dragul ideii voi continua...de ce este ascunsa cartea scrisa de discipolii lui ,la cererea lui...de ce sarbatorim moartea ,de ce un insemn al unui fapt rau, a unei crime impotriva vietii este atat de important si devenit ritual...crucea,crucificarea este un obiect de tortura ,de ucidere, de distrugerea a vietii...transformat in....

    Sunt mult mai multe intrebari ce nu au un raspuns viabil sau corect.Ar trebui sa va intrebati in ce credeti sau daca ceea ce credeti este real si nu doar o iluzie.Isus a spus ca divinitatea este in noi,nu in biserici si nu in carti sau chip cioplit.Isus a existat ca om insa nu a fost cea ce cartile dogmatice spun.A fost cu totul altceva si pentru ca a fost iesit din comun a fost eliminat....cea ce nu este singurul fapt in istorie sau singurul om.

   Biblia a fost scrisa de om,de acelasi om care a folosit cuvantul ca minciuna si control sau ca arma.Rezultatul se vede.Credeti cumva ca cavalerii templieri au ucis in numele credintei....campaniile lor au fost orchestrate ...de conducere, in cautarea de a distruge sau colecta artefacte sau dovezi ale minciunii ce controla masele, nicidecum pentru a duce credinta la cei necredinciosi.Nu faci un parinte sa creada in ceva ucigandui copii....De ce a fost arsa biblioteca de la Alexandria...continea 700.000 de manuscrise ,astronomie ,matematici,filozofie....si nu numai aceasta ci dea lungul istoriei au mai ars si altele....si astfel sa intarziat avansul omenirii cu secole.Accidente sau doar sa mentinut capul plecat ...

  Cand toate au un semn de intrebare atunci trebuie sa existe un raspuns.

   Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic insa ar trebui sa iesim din ideea ,,crede si nu cerceta"....pentru ce avem creier atunci,pentru ce am fost creati asa cum suntem daca ni se cere sa nu fim inteligenti,unde este liberul arbitru in toate astea?Unde este adevarul...hmmm...la cei ce controleaza...la cei ce considera ca legea lor le da drept de propietate asupra vietii....Vin vremuri grele in care lipsa intelegerii,dorintei de intelegere ,lipsa constiintei in oameni va face tot mai multe victime nevinovate.Nu e corect ,nu e normal ca dupa aproape 350.000 de ani umanitatea sa fie tot atat de involuata dar...realitatea este ...afara..priveste-o ...si gandestete ce trebuie facut...schimbarea vine din noi...din fiecare ..pas cu pas...clipa de clipa...Daca vrem ca sa nu mai fie razboi ,suferinta si distrugere trebuie sa ne schimbam cu totii...sa schimbam indiferenta si dezinteresul in ceva mai bun...Raiul si iadul sunt aici nu in alta parte.Depinde de cea ce esti sau cea ce suntem.De gandire de simtire ..de constientizare.Nimic nu vine gratis, nimic nu este usor dar poate incet ,incet suferinta de azi sa fie transformata in zambetul de maine.A fi bun intr-o societate ca cea actuala nu este usor...dar cum am mai spus...picatura cu picatura se strange un ocean....

Visez nu ?....intodeauna am fost asa ...si nu stiu de ce...poate pentru ca port un suflet care este asa...dar continui sa sper.

                                                                       -Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds 


vineri, 6 martie 2026

Tot mai mult...

-Postarea nu e pamflet si nici altceva asemenea ,este o realitate ce cred ca este destul de vizibila sau daca nu este vizibila are menirea sa atraga atentia.Duritatea cuvintelor este reala si propia mea parere.-

      In zilele noastre cel mai distrugator fapt pentru noi oameni este insusi prostia ... prostia umana ,suna destul de crud,sau dur, dar este  real.Cu toata tehnologia ce ne sta la indemana nu facem altceva decat sa agravam stadiul de distrugere psihologica la care am ajuns.

     Considerand nivelul economic mondial,starea de razboi ,starea psihologica sau chiar si spirituala ,ce sa nascut in ultimul timp, o multime de prosti ,,inteligenti" insa fara constiinta fac clipuri false, folosind A.I. transmitand idei si fapte ireale sau neadevarate.Este o moda in a folsi acum iteligenta artificiala pentru a crea fantasme din propiile lor frici sau fantezi ...asta nu ar fi o problema daca sunt personale si nu sunt libere sa circule pe internet pentru publicul larg care nu mai stie ce sa creada.Falsitatea si inducerea in eroare este ceva comun in tot mai multe domenii pe internet.Prea putini mai sprijina realul si prea multi sprijina superficialitatea si dezinformarea..

     Traim intr-o lume in care minciunea ambalata frumos si stralucitor este aleasa ,in timp ce adevarul real,crud este ignorat tot mai mult.Superficialitate si lipsa constiintei pare tot mai mult o trasatura umana in timp ce decadem tot mai mult.Nu stiu daca eu sunt cel ce ar trebui sa aprinda lumina,sa traga toate aceste semnale de alarma din postarile mele...Nu stiu daca are vreun rost,cand vad cat de ,,comerciale" sunt toate in ziua de azi.Dar totusi incerc sa arat unde si cum se greseste.Desi in viata de zi cu zi ma confrunt cu aceleasi diferente si ideologii ,o fragmentare a umanitatii ,o densitate care nu de multe ori ma oboseste extrem ,totusi incerc sa arat lumina acolo unde simt sau vad ca e necesar.

     Nu mai cautati raspunsuri in lume,raspunsurile sunt in voi,mai apoi veti intelege lumea.Nu lasati pe altii sa va spuna ce sunteti sau cum sunteti ,fiti introspectivi si acceptativa propia realitate,intelegeti-o si apoi incercati sa o schimbati.Nu incercati sa schimbati lumea inainte de a va schimba pe voi.Nu fiti valul, fiti picatura ..picaturile ce vor intoarce valul .


                                                                         -Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds

sâmbătă, 28 februarie 2026

Experienta sau ... mostenire

   Întotdeauna am fost un „observator”.

Al lumii, al societății, al vieții așa cum este ea proiectată aici. De mic m-am simțit — sau am fost — în dezacord cu multe principii, mai mult sau mai puțin acceptate. Am văzut și am simțit diferențe de ideologii care, în interiorul meu, declanșau un sentiment constant de controversă.

De ce trebuie să existe tipare, principii, dogme și șabloane pe care să le urmezi, când este mult mai simplu să fii tu însuți?

Această întrebare m-a transformat, într-un fel, în „oaia neagră” a familiei mele. Nu vin dintr-o familie cu probleme, dimpotrivă. Însă diferența de gândire și-a pus amprenta. Mi-am respectat familia, mi-am respectat părinții, chiar dacă nu am urmat sfaturile sau drumul pe care și l-au dorit pentru mine.

La un moment dat, diferența dintre ceea ce simțeam și lumea din jur m-a făcut să cred că nu am avut o copilărie fericită. Cu timpul, însă, am înțeles că, de fapt, copilăria mea a fost una normală. Chiar dacă am crezut că nu am fost iubit din cauza rebeliunii mele față de societate, mai târziu, când am devenit părinte, iar părinții mei nu au mai fost, am înțeles adevărul.

Nu a existat o rană adâncă în mine. Sau, dacă a existat, s-a vindecat prin înțelegere.

Au fost ceea ce au putut fi. Au făcut ceea ce le-a fost cu putință pentru mine, ca copil, într-o lume plină de tipare, dogme și principii.

La fel ca mine, pentru mulți alții viața a fost la fel — sau mai grea. Ca adulți, purtăm consecințele societății și, mai ales, ale familiei din care provenim. Mulți oameni poartă acest „lanț”. Îl numesc lanț pentru că, de fapt, asta este: o legătură cu un trecut care le dictează viitorul.

Unii ar spune simplu: „sunt copilul părinților mei”. Este adevărat, din punct de vedere fizic. Dar nu este aceasta doar o definiție care ne ajută să simplificăm lucrurile?

Lanțul care leagă trebuie rupt.

Ruperea lanțului nu înseamnă negarea părinților.

Nu înseamnă ură față de trecut.

Nu înseamnă lipsă de reguli sau haos.

Înseamnă să alegi conștient să nu mai transmiți mai departe ceea ce știi că este greșit.

Dacă o persoană se definește doar prin familie, grup sau societate, unde mai este libertatea de a fi tu însuți și nu ceea ce ți se cere să fii? Mulți au înțeles greșit libertatea și au confundat-o cu lipsa responsabilității. Așa au apărut indiferența și lipsa de respect. Cine vede, înțelege.

Ne bucurăm de libertate dezvoltând, de fapt, alte lanțuri.

Nu toți suntem la fel. Nu toți înțelegem. Însă ceea ce ar trebui să ne unească lipsește aproape complet: umanitatea. Fie că vorbim de plan fizic sau spiritual, efectul este același. Dacă azi ignorăm umanitatea din noi, o vom face și mâine. Iar în acest ritm, viitorul nu mai există.

Dogmele, tiparele și principiile societății actuale sunt greșite, total opuse naturii noastre. Și totuși, unii le poartă cu mândrie, chiar cu aroganță. Devenim, încet, sclavii unui sistem care ne ia și ultimele picături de umanitate și ne obligă să fim ceva ce nu ar trebui să fim.

Valul care ne ia nu ne duce spre un țărm, ci spre adâncimi tot mai întunecate.

Noi, cei care mai avem o fărâmă de conștiință, ar trebui să ne opunem acestui val. Nu este ușor, dar este posibil. Schimbarea începe cu individul, continuă cu grupul și, poate, ajunge la societate.

Viața este o luptă pentru supraviețuire, dar lupta noastră de azi nu ar trebui să fie doar pentru noi. Ar trebui să fie pentru cei care vin după noi. Binele de azi nu garantează binele de mâine.

Și atunci apare întrebarea:

pentru ce ne mai înmulțim ca specie, dacă temelia pe care o construim este putredă sau incertă?

Aceasta este indiferența și iresponsabilitatea pe care o văd în lume.

Și da… mă doare.


                                                                       -Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds

marți, 24 februarie 2026

dincolo de realitate

     Umbla ideea ca traim intr-un MATRIX..Ca suntem intr-un program sau programati sa fim asa...cum se vede in ziua de azi in civilizatia umana.Au aparut si cei ce vad si stiu cum sa iasa sau care se lauda ca au iesit.Nimic mai fals si mai ireal/

     Adevarul este ca realitate ce o traim este un fel de Matrix.un program care a fost creat sub ochii nostri si cu ajutorul nostru.pentru ca am ales indiferenta si nepasarea..Iesirea din acest program nu este individuala ci posibila doar la nivel de grup sau mai mult.Schimbarea in sine nu vine doar pentru un om...il poti vedea,intelege dar sa iesi in afara lui nu,pentru ca traiesti in el.Programul se schimba doar daca social la nivel de grup sau societate se intelege ca acest program nu este bun si se schimba ...programarea.

Efectul Forer (text preluat din wikipedia)

In 1948, în ceea ce a fost descris ca un "experiment clasic", psihologul Bertram R. Forer a dat un test psihologic - așa-numitul "Diagnostic Interest Blank" - la 39 de studenți ai săi de la psihologie, cărora le-a spus că fiecare va primi câte o vignetă sau schiță de personalitate pe baza rezultatelor testului. O săptămână mai târziu, Forer a dat fiecărui elev o schiță pretins individualizată și a cerut fiecăruia să evalueze cât de bine a aplicat. În realitate, fiecare elev a primit aceeași schiță, care cuprinde următoarele elemente: 

  1. Aveți o mare nevoie de alte persoane care să vă placă și să vă admire.
  2. Aveți tendința de a fi critic cu sine.
  3. Mare parte din capacitatea dumneavoastră, neutilizată încă, nu ați activat-o în avantaj personal.
  4. În timp ce aveți unele trăsături slabe de personalitate, aveți altele puternice care le compensează.
  5. Disciplinat și stăpânit în afară, aveți tendința de a fi îngrijorat și nesigur în interior.
  6. Uneori aveți îndoieli serioase cu privire la faptul de a fi luat o decizie corectă sau de a fi făcut corect un lucru.
  7. Preferați schimbările și varietatea și rămâneți nesatisfăcut atunci când vi se impun restricții și limitări.
  8. Vă flatați cu ideea că sunteți un gânditor independent care nu acceptă ideile altora fără dovezi satisfăcătoare.
  9. Ajustarea dumneavoastră sexuală v-a cauzat probleme.
  10. Găsiți că este imprudent să fiți prea franc în a vă dezvălui altora.
  11. Uneori sunteți extrovertit, afabil, sociabil, în timp ce alteori sunteți introvertit, prudent, rezervat.
  12. Unele dintre aspirațiile dumneavoastră tind să fie destul de nerealiste.
  13. Securitatea este unul dintre obiectivele majore în viața dumneavoastră.

În medie, studenții au evaluat precizia caracterizării ca fiind de 4,30 pe o scară de la 0 (foarte slabă) la 5 (excelentă). Numai după ce ratingurile au fost marcate, profesorul a dezvăluit că fiecare elev a primit o schiță identică întocmită de Forer după o carte de astrologie de la un chioșc.Schița conținea declarații vagi și destul de generale pentru a se aplica majorității oamenilor.

Efectul Forer este, de asemenea, cunoscut sub numele de "efect Barnum", un termen inventat în 1956 de psihologul american Paul Meehl în eseul său "Wanted - A Good Cookbook", deoarece el asociază descrierile vagi de personalitate, folosite în anumite teste de "succes", cu cele date de showmanul PT Barnum.

Forer a atribuit efectul unui fenomen psihic numit de el credulitate. Efectul - s-a declarat - a confirmat așa-numitul " principiu Pollyanna ", care afirmă că indivizii tind să "folosească sau să accepte cuvinte pozitive de feedback mai frecvent decât cuvinte negative de feedback".

               (https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Barnum)


       O realitate dura dar reala care arata ca civilizatia umana devine tot mai indiferenta la realitatea existentei ei si accepta cea ce primeste gratuit fara a intelege sau macar constientiza adevarul de dincolo de realitatea expusa.Nu este singura teorie ,probabil mai sunt si altele care sa explice acest fapt si unele din ele sunt sigur ca in spatele ,,vorbelor frumoase" ascund ideea ca ,,scopul scuza mijloloacele"...ca multe alte ideologii,teorii folosite in ,,psihologia'' moderna .Nu resping psihologia pentru ca in genere inteleg utilitatea dar de multe ori am observat si nu numai in cazul ei ci si in alte domenii medicale toate tratamentele au luat forma comerciala ,de consumerism.


     Din acest motiv scriu si incerc sa trezesc curiozitatea unora dintre cititori.Chiar daca limbajul nu ma ajuta in sine de multe ori cine are ,,ochi'' sa vada dincolo de cuvintele mele vede fara ajutor,iar cine are nevoie de ajutor il va gasi.Stiu prea bine ca nu poti trezi in sine un om daca el nu este pregatit ...adevarul il va ingrozi..si nici nu pot ,,duce de mana'' pe cineva...fiecare are drumul lui.A nu se uita insa:

-trezirea in sine nu inseamna acceptare ci intelegere-introspectie

-trezirea nu inseamna doar cuvinte vorbe ce de multe ori pot fi goale , ci implica simturi trairi nu todeauna pozitive

-trezirea inseamna sa iesi din cercul tau de idei dogme sau program si accepti posibilitatea ca nu sunt singurele reale si adevarate ,intru-un cuvant trebuie sa iesi din zona de confort si sa explorezi posibilitati si variante care chiar de par imposibile sunt poate cele mai reale.

-trezirea nu este sa iesi din ,,program'' ,
nu poti,insa poti sa il vezi ,simti ,intelegi si sa nu i te mai supui

                                                                          -Ady-

                                                  Ar-sha'el....the one between worlds

luni, 23 februarie 2026

eu...sufletul meu...viata

     Am fost intodeauna cel ce vede dincolo de realitatea de zi cu zi.Tot eu am fost cel ce a cautat raspunsuri,am cautat un echilibru intre cea ce am fost si sunt inca in interior si lumea din jurul meu.A fost un dor in mine...ceva ce am personalizat...neantelegand provenienta sentimentului.M-am considerat eu insumi un neadaptat la o lume tot mai distructiva,mai lipsita de simturi si moralitate.Am privit cerul cu dor,lipsindu-mi ceva care pentru mine insemna echilibru,pace...Am scris despre,am incercat sa gasesc raspunsuri in partea mea umana insa pe atunci nu stiam ca raspunsurile pot veni si din suflet...din interiorul meu.Eram captivat de lupta care se ducea intre cea ce simteam in interior si realitatea exterioara.

Lupta asta ce a fost in mine mai este in multi...sunt sigur de asta.Lasand teoria Efectului Forer deoparte cred ca se vede ca tot mai multi oameni ajung sa se simta neadaptati la lumea in care traiesc...de ce oare?...ma intreb si eu.Devenim o civilizatie de neadaptati sau defapt ceva se schimba in noi.La nivelul de moralitate si umanitate care le avem acum,la felul cum ne comportam,oare se gandeste cineva care este mostenirea ce o lasam generatiilor ce vin dupa noi...Repercursiunile actiunilor de azi se vor resfrange pe ziua de maine...copii platesc pacatele parintilor...fraza care am  incercat sa o inteleg mult timp...dar care este la prima vedere, mai mult sau mai putin in contradictie cu liberul arbitru.Defapt din cea cea am fost invatati ,da,copii poarta pacatele parintilor atata timp cat aleg sa mearga in acelasi sistem produs anterior de generatiile trecute...insa liberul arbitru exista...alegerea sa mergi pe acelasi drum sau sa il schimbi iti apartine.Cum am mai spus va fi mai bine decat aunci cand lumea ,civilizatia umana intelege realitatea si nu doar o traieste.Putem fi oricat de constienti posibil insa faptul in sine nu va schimba cu nimic realitatea de zi cu zi daca constiinta noastra nu este folosita in viata de zi cu zi.Puterea exemplului....Bineinteles ca a fi mai bun nu inseamna a fi prost,nu inseamna sa te lasi batjocorit,insa lupta fizica nu este un raspuns intodeauna.Pacea si intelegerea,linistea in civilizatia umana nu vor veni prin lupta,razboi...ci prin intelegere,acceptare si ajutor.Chiar daca nu sunt deacord cu dogmele religioase, la capitolul iertare ,sunt.Macar atat au bun,dar si iertarea este cu rost si trebuie sa existe real in suflet si nu doar in cuvinte.

De ce intodeauna(aproape) am gandit la nivel de civilizatie si nu doar la nivel personal...am aflat raspunsul,sau cel putin asa cred.Punand cap la cap idei situatii,ganduri si stari..am ajuns sa dau crezare ideii de Seminte stelare.Chiar daca nu in totalitate devin tot mai constient ca cea ce scrie in textele antice ce sunt incet incet scoase la lumina,are un sambure de adevar.In timpul trecut cat am lipsit aici pe blog ,am analizat si descoperit multe,inteles adevaruri personale si mai putin personale care cea mai mare parte au rezolvat si gasit raspunsuri la multele intrebari ce le aveam.Inainte de toate sunt acum aici ,fizic om.Spre diferenta insa in interiorul meu port cu mandrie un suflet care chiar daca mult timp nu l-am luat in considerare este mult mai batran decat as putea exprima in cuvinte.Poate a venit timpul sa spun de ce ma semnez in postari ca Ady insa si ca Ar'sha-el.Inainte de toate eu sunt Ady,omul ce a trecut prin destul de multe experiente ce nu au fost fara rost,ce a pasit dincolo de pragul existentei fizice si totusi a ales sa vina inapoi pentru ca ....totul are un rost si un sens(importanta).Mult timp nu am inteles de ce am revenit pe lumea asta insa acum stiu.Culegand ,,firmiturele'' din trecutul meu am reusit sa completez in mare parte acel puzzle al meu,interior.Nu este complet inca dar piesele lipsa stiu ca sunt aici in mine,si ca nu le pot gasi in alta parte..asa cum incercam odata.Ar'sha-el este numele ales pentru sufletul cel port.Numele este doar un simbolic si nu cel real pentru ca nu vreau sa dezvalui chiar tot despre mine.A fost un drum greu, greu nu fizic ci spiritual.Nu este un drum poleit cu aur...cel putin nu aurul lumesc...ci mai degraba aurul spiritual...iar acesta din urma are un pret mai complicat sa zicem insa are o alta stralucire...acolo in interior cand il descoperi(alchimia).Nu sunt la un nivel avansat de cunoastere insa sunt cred la un nivel destul de avansat al intelegerii.Asta nu ma face mai presus ca nimeni,si nici nu ma face sa ma simt mai bine....pentru ca stiu cum ar trebui sa fie viata ,totul...si nu e.Dorul acela care ma mistuia inainte, exista si acum insa acum stiu ce imi liseste si inteleg de ce.Un exemplu este o postare scrisa in 29 decembrie 2009 numita <Vis>...defapt un vis real....pe care am incercat sa-l transpun in cuvinte la acea vreme.In realitate era un fragment ,ceva cu care sufletului meu imi raspundea la intrebarea ,,de ce?''Un fragment de existenta,o imagine plina de simtiri ....cea ce reprezenta existenta intr-o dimensiune mai inalta decat cea fizica...doar simturi,lipsa si neimportanta fizicului de care aici in aceasta ,,lume'' suntem ,,parca'' atat de legati.

Consider din punctul de vedere al teoriei semintelor stelare ca sunt, sau port un suflet lyran si cred ca asta se vede si din ce scriu.Din acest motiv am revenit aici si voi continua sa scriu....poate nu sunt singur si vor exista suflete si spirite ce vor sa aprinda sau tina scanteia aprinsa.


                                                                 -Ady-
                                             Ar-sha'el....the one between worlds