Din putinii ca reusesc sa se trezeasca cu adevarat, pentru ca spiritualitatea a devenit un trend, multi se confrunta cu efectul advers al societatii din jur.Pentru cei ce incep sa se ,,trezeasca" sau au facut-o deja viata asa cum este ea proiectata in societate devine aproape un cosmar.Oamenii din jurul unui trezit nu mai au acelasi sens.Relatii interumane care pana atunci erau ceva simplu si normal nu mai sunt la fel.Pentru cel ce vede dincolo de masti,imagini si cuvinte viata in sine devine un efort constant,un efort psihic.Intelegerea, intuitia si sau intelepciunea vin cu timpul si din acest motiv ,,trezirea" in sine este un proces lent si nu intodeauna usor.Greu este cand acest fenomen incepe sa loveasca in punctele cele mai sensibile...familie si cei dragi.Tot raul spre bine..pentru ca acest proces va elimina din tine si din jurul tau tot ce nu te lasa sa evoluezi.Chiar de este dureros in timp vei invata ca durerea in aceste cazuri este defapt un rezultat al lantului care te lega si care acum se rupe.Nu spun ca poti inlatura partea umana...asta nu o vei putea face niciodata pentru ca este natura noastra aici insa, vei intelege ca durerea unei rupturi nu este decat ceva ce face parte din acelasi program vechi care te-a controlat.
Trezirea in sine poate insemna sa pierzi ...relatii,prietenii,s.a.m.d.Odata inceput acest proces este ireversibil,insa ca forma umana vei anula unele slabiciuni care insa pot fi inlocuite cu altele.Sistemul in care traim face ca totul sa fie complicat...pentru ca si cei care l-au gandit nu sunt prosti.Exista un mare val de informatii noi care iti pot inunda constiinta si care te pot coplesi atat psihic cat si emotional.Din aces val doar putine informatii sunt reale si de incredere...va trebui sa inveti sa filtrezi.Cel mai bun filtru este format din intuitie,simț,suflet...Va trebui sa inveti sa faci diferenta dintre vocile din tine,ego sau constiinta,corp si suflet.Dar vei invata ca intodeauna sa pui un semn de intrebare pentru ca in sine ,,trezirea" te-a facut sa intelegi ca realitatea nu este doar cea ce vezi si auzi.In timp vei intelege lucruri care iti vor schimba total perceptia asupra vietii si existentei.Unul dintre ele care este un catalizator pentru toate celelalte este adevarul sentimentelor.Partea umana a fost invatata ca sentimentele umane sunt un proces si ceva necesar...insa nu este adevarat decat pe jumatate Am fost invatati sa alergam dupa sentimente,impliniri...dar niciodata nu ne-a fost spus care sunt acestea cu adevarat.Iubirea si fericirea au fost capcanele cu care aceasta societate ne-a tinut pe loc.Teama si superficialitatea sunt si ele parte din acest program.Cum am mai spus programul sau matrixul, in care traim nu poate fi decat inteles si nu eliminat.Poti sa nu te mai supui ,sa alegi sa nu mai faci parte din el.In limba romana avem doua cuvinte care sa exprime clar sentimentele fata de cei din jur...iubire sau dragoste.(din cate stiu limba romana fiind singura care are acesta categorisire ca etimologie ,ca cuvant,in lume...de ce?...ehh asta e o alta poveste).Vei intelege ca dragostea este ceva fara de care fiinta nu va mai putea privi in jur...iar iubirea ...acea iubire scrisa de poeti si transmisa oral defapt nu e decat o fantasma care te-a tinut legat intr-un ciclu controlat.Este un adevar dureros,si poate care supara pe multi care nu reusesc sa inteleaga.Insa cu timpul cine vrea sa inteleaga o va face.Nu pot spune decat un fapt....ca om in aceasta dimensiune,acest 3D ,corpul care il folosim nu poate permite adevarata iubire.Incercati doar sa va imaginati iubirea adevarata din punct de vedere spiritual...e oarecum greu sau poate imposibil dar incercati ...Dupa parerea mea iubirea nu este un sentiment pentru ceva unic...ci este universal ,si cand spunem iubire ne(ar trebui sa ne) referim la tot ce este viata...la tot ce exista...Si aici apare blocajul ..nu mai poti spune ca iubesti...intr-o lume plina de ura si haos ca a noastra a spune ca iubesti...devine ....va las pe voi sa simtiti...Dragostea ramane ...pentru tot ce e in jurul tau,insa iubirea nu mai poate avea acelasi sens ..pentru ca creierul uman nu poate trece peste anumite limite .Incercati sa va imaginati iubirea divina...iubirea care nu e directionata,ci este pentru tot si toate...in forma umana nu suntem capabili sa simtim acest lucru ...pentru ca exista prea mult rau in lume si ar fi distructiv pentru forma noastra materiala.Cum am spus mai sus...trebuie sa inveti sa filtrezi...pentru ca altfel ..e complicat si riscant.Despre teama si superficialitate am mai vorbit si chiar si in randurile de mai sus o gasiti,asta daca cuvintele au avut sensul dorit.
,,Trezirea"este un proces greu pentru toti,uneori foarte greu si nu se face in scurt timp.Nu va face diferenta intre suflete stelare ,pamantene sau cum vreti sa le categorisiti.Toti am fost victemele aceluiasi program si nu e usor sa inoti contra curentului.Este necesar insa...civilizatia umana a ajuns in pragul autodistrugerii.Suntem la marginea prapastiei si avem doar doua cai.Sper din tot sufletul ca umanitatea sa faca alegerea cea buna.
In final ca concluzie trezirea in sine este dureroasa(din punct de vedere uman) insa revelatoare din punct de vedere spiritual.Este poate unul din acele fenomene la care se poate spune cu adevarat..,,tot raul spre bine,,
P.S. - nu uitati sa fiti recunoscatori pentru tot ce aveti ..treziti sau nu recunostinta este intr-un fel o moneda de schimb...daca nu o ai...nu primesti.
,,Din lumina, cu dragoste si recunostinta pentru echilibru"
(Na Sha'el, Varen'tai el Sol'kar)
Ady-
Ar-sha'el....the one between worlds
